Cowrie shells

COWRIE SHELLS e. KAURIKARBID

COWRIEe või COWRI  on levinud nimetus väikeste kuni suurte meritigude, meritigude sugukonda Cypraeidae kuuluvate tigude rühmale. Eesti keeles KAURI on valkja portselanitaolisest ainest karbiga meretigu.  Ta on mere mollusk, millel on sile, läikiv, kuplikujuline kest pika kitsa avaga. Kaurid esinevad peamiselt India ja Vaikse ookeani rannikuvetes.

Kaurikarbid on olnud rahaühikuks, kehakaunistuseks ja religioosseks tarvikuks pea igas maailmanurgas.
Arvatakse, et kauri kest on üks maailma vanimaid valuutasid. Vana-Aafrikas kaubeldi nendega kaupade vastu täpselt nagu dollariga  tänapäeval ja nende kasutamine levis kiiresti teistesse tsivilisatsioonidesse. Nendel väikestel merekarpidel on aga palju sügavam tähendus.
Aafrika legendide järgi esindavad kaurikarbid ookeanijumalanna Yemaya kaitsejõudu. Naised üle kogu Lääne-Aafrika kujundasid neist ehteid viljakuse, naiselikkuse ja edukate sünnituste sümbolina. Aafrika ja Ameerika kultuuridest pärit kuninglikud elanikud kandsid ka ridamisi neid kestasid, et tähistada rikkust, jõukust ja kaitset.

cowrie shells
Neid kandsid muinasajast alates ka eestlased ja nende sugulashõimud (liivlased, vadjalased, mordvalased, marid jt). Kuidas meil kaurikarpe muiste kutsuti, pole teada. Igatahes kasutasid vadjalased XVIII sajandil sõna tšivi-lõuka, mis sõna-sõnalt tähendab ‘kivilõug’. Tõepoolest meenutab karp mao lõugu, mistõttu paljudes keeltes kutsutakse seda ka ussipeaks. Kauri on uuema aja kirjakeelne nimetus.
Järgmised on 7 asja, mida kaurikarbid vaimsest vaatenurgast sümboliseerivad.

  1. Ookeani rikkus ja võim

Kui sind tõmbab ligi kaurikarp, siis  öeldakse, et sa võid kuuluda ookeani hingede hõimkonda.  See tuleneb iidsest Yemaya (ookeanijumalanna) legendist. Hellitavalt “Vee emmeks” kutsutud Yemayat peetakse võimsaks jumalannaks, kes suudab luua ühenduse ja mõjutada kõiki inimesi maa peal, aga ka teisi jumalusi. Kui inimesed teda rõõmustasid, pani ta ookeani karpe randa uhuma.
Need kestad olid väga otsitud, sest jumalanna pidas neid tunnustuse märgiks. Yemaya kiitust hinnati nii kõrgelt, et kaurikarpidega hakati kogu kontinendil rahana kaubitsema.

  1. Naiselikkus & viljakus

Paljud Aafrika hõimud austavad kaurikarpe kui võimsat viljakuse sümbolit. Väidetavalt esindab kesta lõhe naise häbet ja seda nimetatakse sageli “elu andjaks või eliksiiriks”. Puusade ümber kandmisel soodustavad kauri kestad viljakust.

  1. Kaitse

Väidetavalt õnnistab ja kaitseb pühade kaurikarpidega ehitud inimesi Ookeanijumalanna Yemaya. Teadaolevalt liimisid sõdalased oma vormiriietusele karbid, et saada lahingus kaitset. Neid lisati tavaliselt ka korvidesse ja muudesse majapidamistarvetesse, et tagada edukas saak ja küllus kodus.
Kuna neid kasutatakse laialdaselt kaitsvate amulettidena, kahtlustavad ajaloolased, et kaurikarbid viidi Ameerikasse salakaubana, et orjakaubandusele vastu seista.

Cowrie-shells

  1. Küllus ja õnn

Jumalanna kingitusena on kaurikarbid pikka aega olnud heaolu, materiaalse rikkuse ja õnne sümboliks. Aafrika ja Ameerika kultuurides peeti rohkemate kaurikarpidega  inimesi kõrgema sotsiaalse staatusega ja neid koheldi austusega.
Kui keegi kingib teile kaurikarbi,  pakub ta teile õitsengut ja annab teile võimaluse end täiendada.

  1. Maagiline jõud ja palju õnne

Kaurikarbid  sümboliseerivad saatuse jõudu kogu Aafrikas ja Ameerikas. Väidetavalt suudavad nad maagilist jõudu ja õnne edasi anda sellele, kellele nad on suunatud.

  1. Armastus

Vana-Roomas peeti kaurikarpe armastusejumalanna Veenuse sümboliks. Seega kingiti neid sageli pruutidele nende pulmapäeval, et soodustada viljakust ja õnnelikku abielu. Isegi tänapäeval kannavad mõned Aafrika naised ikka veel kauri kaelakeesid, mille lõhik on väljapoole, tähistamaks nende valmisolekut suhteks.
Kui töötate armastusloitsudega, vajutage küünla sisse kauri kest nii, et pilu on suunatud väljapoole, et suurendada loitsu jõudu.

  1. Loomine & manifestatsioon

Arvatakse, et kaurikarbid on otsene suhtlusvorm meie ja ookeanijumalanna Yemaya vahel. See muudab need suurepäraseks abiliseks loitsutööks ja eesmärkide seadmiseks, eriti kui tegemist on loominguliste projektidega või uute ettevõtmistega.

 

Kaurikarpe  ei pruugita enam valuutana kasutada, kuid neil on endiselt oluline roll kogu maailma kultuurides. Kaurikarpide  rikkalik ajalugu on näinud, et neid on  imetletud mitte ainult nende ilu, vaid ka õitsengu, au ja naiselikkuse jumaliku sümboolika pärast. Kui tunnete kunagi, et vajate turgutamist,  kandke lihtsalt kaurikarpi, mis tuletab teile meelde teie enda jumalikkust ja julgustab teid oma unistusi jahtima.

Shopping Cart